Pavel Severa říká, že něco takového ve výboru pro obranu a bezpečnost nezažil od roku 1992. Tím rezignujeme na kontrolu jakoukoliv a myslím si, že tím se zakládá velká nedůvěra v policii, a já se domnívám, že v tuto chvíli mohu mluvit o tom, že jsem jako poslanec
bezbranný a nemohu garantovat občanům to, že jsme schopni prošetřit jakýkoliv zákrok nebo jakoukoliv činnost
TISKOVÉ
ODDĚLENÍ
Tisková zpráva
Členové Výboru pro obranu a bezpečnost za KDU-ČSL iniciovali dnešní mimořádné zasedání Výboru s žádostí o bližší vysvětlení okolností zásahu policie 1. května 2005 na Letné při mítinku KSČM. Jako koaliční poslanci a členové Výboru pro obranu a bezpečnost jsme nezvolili formu interpelace, protože jsme si jisti, že tato cesta nenabídne vysvětlení ani řešení.
Vyjasnění může přinést odborné jednání na půdě příslušného sněmovního výboru. S touto logikou a s tímto cílem jsme takové jednání vyvolali a považovali ho pro objasnění celé situace za nejvhodnější.
Jednání bylo znemožněno. Poslanci KSČM a ČSSD rezignovali na kontrolní funkci Poslanecké sněmovny Parlamentu vůči exekutivě s jednoduchou argumentací: „My máme většinu, jestli se vám to nelíbí, to je tak všechno, co s tím můžete dělat.“
Ve shodě tak jednala vládní strana se stranou opoziční. Je zřejmé, že ideové motivy byly silnější než zásady demokratických mechanismů, silnější než povinnost demokratické kontroly.
Nemáme tak informace ani možnost garantovat kontrolu takovýchto událostí. Vysvětlení ministra vnitra, které poskytl médiím považujeme za nedostatečné.
Jsme si jisti, že neobjasnění událostí může přinést jen další nejistotu a neklid do řad policie, sílící pocit nekompetentnosti ministra vnitra, včetně oslabení důvěry policie před veřejností.
Pavel Severa, místopředseda VOB Jan Škopík, člen VOB
V Praze dne 10. 5. 2005