Opět a jak jinak zvěrstva našich zastupitelských orgánů na Libeňském ostrově.

Autor: BazMyslik <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Aktuální hlavní informace, Zdroj: PUP, E-MAIL, ČTK, Vydáno dne: 21. 11. 2004

Úvodní informace a Otázky na kompetentní činitele Magistrátu HMP od Občanského sdružení - LIBEŇSKÝ OSTROV.

Občanské sdružení L I B E Ň S K Ý O S T R O V

Úvodní informace

Uplynulo již sedm měsíců od povodně, sedm měsíců stresu stovek našich členů, kdy se opakovaně obracíme na Magistrát HMP se zoufalou žádostí, týkající se změny rozhodnutí magistrátu a prodloužení nájemních smluv na LO (Libeňský ostrov).

     Jsme přesvědčeni, že nic nebrání tomu, abychom na našem ostrově mohli udržovat naše loděnice a zahrádky, s dodržením veškerých protipovodňových opatření, s použitím moderních technologií. Tím zde bude zelený pás nadále zachován a pečlivě udržován, aniž by na tuto obnovu, údržbu a ochranu muselo město věnovat miliony, které plánuje utopit budováním v současné době nesmyslného parku, kam by se stahovaly kriminální živly a feťáci, které neustále vyhazujeme a toto území si hlídáme. Bohužel je v této lokalitě taková kriminalita, kterou ani policie nezvládá.

     Myšlenka, že zde budou ponechány pouze loděnice není reálná, neboť by nebyla zaručena jejich bezpečnost. Navíc Magistrát hodlá utratit miliony, které nemá, na nákladný projekt (včetně následné údržby), který poškodí i místní občany, kteří se budou bát chodit na toto odlehlé místo i venčit psy, jako tomu je na protilehlém břehu řeky i v jiných částech Prahy, kde ke zrušení zahrádek již došlo. Ani z hlediska řádného hospodáře nelze akceptovat takové nakládání s penězi daňových poplatníků

     Ne nepodstatná je ta skutečnost, že doposud nebyl nám ani médiím sdělen jediný adekvátní argument, proč by zde měly být tyto aktivity zrušeny, když byly a jsou zde za daných současných podmínek nejvhodnější.

     Vyžádali jsme si proto opakovaně materiály k této problematice, které byly na Magistrátu a OÚ Prahy 8 zpracovány, a to ve smyslu Zákona 106 z roku 1999, o svobodném přístupu k informacím, ale přes opakované urgence nám nebylo vyhověno. Co tedy úřad skrývá i na úkor nezákonného postupu a zastírá populistickými prohlášeními o ochraně před povodní a utopistickou vidinou parku (bez injekčních jehel atd.). Dokonce tvrdí, že kdyby zde zahrádky nebyly, že by nebyla taková povodeň, což je nesmysl jak z hlediska fyzikálního, tak s ohledem na to, že nejsme u přímého toku řeky a naše chaty neodplavaly. V souvislosti s tím se domníváme, že by bylo vhodné zaměřit se na prevenci povodně tak, jak bylo nastíněno v projektu Ing. Kubce, prezentovaném v Lahovicích.

     Jak můžeme mít důvěru, když je nám známo, jak to vypadalo na magistrátu s veřejnými zakázkami, kde vládla téměř anarchie, kdy u 133 z 200 zakázek byly porušeny právní předpisy a pokuta např. v loňském roce činila 715 tis. kč?

     Není však naší snahou válčit s Magistrátem, naopak na počátku našich jednání jsme byli v roli prosebníka, v roli postižených občanů, kteří žádají své zastupitele o pomoc! Bohužel s politováním musíme konstatovat skutečnost, kterou jsme postupně a opakovaně zjišťovali, a to skutečnost spočívající v tom, že bolesti a zájmy občanů většinu kompetentních činitelů nezajímají. Proč, to si můžeme pouze spekulativně domýšlet s ohledem na to, co zde již bylo řečeno.

     Jako členové našeho Občanského sdružení, můžeme zodpovědně prohlásit, že jsme ochotni a schopni vlastními prostředky a bez finanční pomoci státu pozemek opět uvést do původního stavu.

A hodláme akceptovat přísná kriteria a podmínky s ohledem na bezpečnost v tomto pásmu.

Doufáme, že zdravý rozum a pochopení občanů postižených povodní zvítězí a opakovaně žádáme, aby Magistrát rozhodoval v zájmu občanů a s péčí řádného hospodáře, s ohledem na skutečnost, že v této lokalitě jsou tyto naše aktivity za současných podmínek nejvhodnější.

Děkuji za pozornost.

V Praze dne 12.4.2003

Za občanské sdružení Libeňský ostrov

Ing. Božena Petrová v.r.

předseda OS LO a předseda 46. ZO ČZS

Občanské sdružení

LIBEŇSKÝ OSTROV

registrace Ministerstva vnitra ČR:

č.j. VS/1-1/52 236/03-R, IČO: 266 14 138


Občanské sdružení L I B E Ň S K Ý O S T R O V

Otázky na kompetentní činitele Magistrátu HMP:

Osada zahrádek, vodních sportů a tenisových oddílů existuje na Libeńském ostrově již od roku 27. Občanské sdružení těchto organizací hodlá udržovat LO nadále z vlastních prostředků, s dodržením veškerých bezpečnostních opatření pro případ povodně.


  1. Neměly by jim být s ohledem na právo vydržení převedeny pozemky bezúplatně do vlastnictví?

  2. Budete brán ohled na žádosti stovek členů občanského sdružení o obnovení nájemních smluv?

  3. Jak je možné, že v souběhu takovýchto rozhodnutí se na ostrově Štvanice, který je na rozdíl od LO na přímém toku (!), obnovuje stavba skeatboardových ramp, včetně klubovny, barů, bez jakýchkoli protipovodňových opatření. (Nabízí se otázka, proč prostí občané nemají stejná práva jako bohaté firmy). Nejedná se někomu pouze o zadání další zakázky?

  4. Rádi bychom znali odpověď, či jediný rozumný argument, který dosud nepadl.

  5. Proč magistrát odmítá občanskému sdružení předložit zpracované podklady k této záležitosti? (dle Zákona 106/1999 Sb.o svobodném přístupu k informacím)

  6. Je pravda, že bylo zadáno vypracování studie vybudování parku v této lokalitě za 90 mil Kč? Kolik bude stát jen tato studie a z jakých prostředků bude placeno? (Není důležitější obnova bytového fondu?)

  7. Zahrádky magistrátu vadí, ale je pravda, že část tohoto pozemku byla prodána holandskému soukromníkovi a na jeho pozemku je bazar s nábytkem ? Ovocné stromy Vám vadí a hala plná nábytku by při povodni nevadila ?

  8. Je známo, že je zde vysoká kriminalita, kterou policie nezvládá. Občanské sdružení si musí zjednávat pořádek vlastní domobranou. Do plánovaného parku se lidé neodváží a ani loděnice zde nebudou v bezpečí. Loděnici zde mají i postižené děti, jak je chcete chránit, když zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se zde tento problém v dohledné době vyřešil ?

  9. Skutečně se nejedná jen o něčí zakázku ať již jen na vypracování studie?

  10. První, kdo usiloval o zrušení zahrádek byl bývalý radní p. Kovářík, nyní člen zastupitelstva, který sám je ve statutárních orgánech firem, které se zabývají obdobnou činností, nemůže se jednat o střet zájmů? (Je zároveň členem výboru územního rozvoje a výboru pro životní prostředí.)

  11. Proč je pan zastupitel Kovářík veden v obchodním rejstříku jednou jako Kovářík a jednou jako Kovařík?

  12. Proč odbor správy městské zeleně odmítl vydat Občanskému sdružení materiál týkající se Libeňského ostrova ?

  13. Proč chcete zrušit zahrádky, když jak z hlediska údržby městské zeleně, tak z hlediska sociologického jsou v této lokalitě, za daných podmínek, v současné době, tyto aktivity nejvhodnější?


Občanské sdružení

LIBEŇSKÝ OSTROV

registrace Ministerstva vnitra ČR:

č.j. VS/1-1/52 236/03-R, IČO: 266 14 138