Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Autor: administrator <popper@popper.cz>, TĂ©ma: Aktuální hlavní informace, Zdroj: Euro, Vydáno dne: 01. 12. 2016

Týdeník Euro vypátral další písemný záznam o tom, že současný místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš působil v 80. letech jako agent Státní bezpečnosti.

20140309-euro-babis-stb

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

09. března 2014, 12:38 - Tomáš Pergler, Euro

Týdeník Euro vypátral další písemný záznam o tom, že současný místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš působil v 80. letech jako agent Státní bezpečnosti. Formulář z prosince 1984 zachycuje výpověď agenta s krycím jménem Bureš o podplácení v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš pracoval.

Takzvaný agenturní záznam se dá svým významem zařadit hned za zprávu o navázání spolupráce, která se nachází v torzu Babišova svazku u StB. Dalších několik záznamů o agentu Burešovi totiž pochází většinou z evidenčních přehledů. Naprostá většina listin zevnitř svazků byla zničena při skartacích koncem roku 1989.

Babiš vědomou spolupráci s StB odmítá a kvůli zveřejněným archivním pramenům vede na Slovensku soudní spor s bratislavským Ústavem paměti národa. Uvedený agenturní záznam ale pochází z Archivu bezpečnostních složek ČR. Slovensky psaný zápis je součástí mnohasetstránkového spisu, který vedla pražská centrála kontrarozvědky StB na někdejší podnik zahraničního obchodu Chemapol.

Z dokumentů v tomto svazku vyplývá, že se Babiš zapojil jako informátor StB do akce proti manažerovi vídeňské firmy Chemanol, která zprostředkovávala veškerý obchod Chemapolu a Petrimexu v Rakousku. Agenturní záznam, v jehož záhlaví je uvedeno Babišovo registrační číslo a krycí jméno, zpracoval 6. prosince 1984 František Hákač. Ten se jako řídící důstojník podle dokumentu sešel s Babišem, který je označován zavedenou policejní hantýrkou jako „pramen“. Babiš podle dokumentu popsal, co se dozvěděl o den dříve na jednání s obchodním zástupcem Chemanolu Alfredem Hicklem. Kapitán Hákač vyhodnotil informace svého agenta jako pravdivé. „Poznatky jsou získané seriózním pramenem,“ uvedl v záznamu.

Babiš se snaží ve sporu s ÚPN zpochybnit věrohodnost materiálů StB a argumentuje tím, že si tehdejší příslušníci naháněli pracovní výkony a evidovali tajné spolupracovníky bez jejich vědomí. Tvrzení podpořil před soudem i jeho poslední řídící důstojník Andrej Kuľha, který hovoří o rozsáhlém falšování svazků. Obsah agenturního záznamu ale svědčí v Babišův neprospěch. Bratislavský soud nařídil další jednání na 14. dubna.

Záznam o Babišově spolupráci s StB

Více podrobností o nalezeném záznamu přinese týdeník Euro v pondělním vydání.