Některá dánská města přecházejí k OpenOffice.org

Autor: BazMyslik <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Press, Zdroj: PUP BiS ČTK, Vydáno dne: 18. 01. 2012

A co české obce a města a vláda? Pochopitelně nic, stále utrácí zcela zbytečně stovky miliónů z kapes daňových poplatníků za software od Microsoftu :-(

Tak se snaží naše vláda šetřit! Tam kde to nikoho nebolí nepodniká nic, ale omezovat důchody, zdravotní služby, daně a pod. tam jim to jde jak občany co nejvíce oškubat!Dánský koordinátor překladatelského týmu OpenOffice.org Leif Lodahl komentuje ve svém bloguodchod od Microsoft Office. Říká, že Dánsko prožívá průlom v přechodu na open source a uvádí několik příkladů měst, která odešla od Microsoftu.

Například město Lyngby-Taarbæk se rozhodlo použít OpenOffice.org ve školách jako standardní kancelářský balík. Dodávají, že je to pouze první krok k tomu, aby na svobodný software přešla také správa města a ušetřila mnoho dánských korun.

Starosta města Rolf Aagaard Svendsen si krok ke svobodnému softwaru velmi pochvaluje a je velmi šťastný. Říká: „V této oblasti je mnoho výhod. Mimo jiné – OpenOffice.org je zdarma. Ale je také plně srovnatelný s komerčními programy.“ Obec má spočítáno, že ušetří asi 170 000,- dánských korun ročně na licenčních poplatcích Microsoftu. „Ty peníze,“ říká Kristian Brønd, zástupce správce IT, „můžeme investovat někam jinam.“

A co na tento zásadní krok města Lyngby- Taarbæk říká gigant Microsoft? Samozřejmě nenechal na kancelářském balíku OpenOffice.org nit suchou. Julich Wiberg, zástupce společnosti Microsoft, rozebírá, jak se nemůže svobodný software rovnat programu, jako je Microsoft Office. Kritizuje obec za její rozhodnutí a lituje studenty, že prý nebudou moci být vzděláni tak, jak si zaslouží, když používají (podle jeho slov) zastaralý OpenOffice.org.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a někteří uživatelé kancelářského balíku OpenOffice.org začali obviňovat Microsoft ze lži.

Další dánská města, která používají kancelářský balík OpenOffice.org:

A co česká města a obce? Proč nepřecházejí na open source software? V dnešní ekonomické krizi by tento krok byl jistě pochopitelný. Nezbývá než věřit, že se brzy rozhodnou a také ušetří z rozpočtu obcí několik tisíc korun.

Doporučení k aplikaci § 4 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů doporučení vydal i český stát prostřednictvím bývalého ministerstva informatiky

V § 4 odst. 2 je stanovena povinnost v případě zveřejňování informace v elektronické podobě zveřejnit tuto informaci i ve formátu, jehož specifikace je volně dostupná a použití uživatelem není omezováno.

V těchto případech Ministerstvo informatiky doporučuje využívat následující formáty:

Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 

The Extensible HyperText Markup Language (XHTML v1.0)
HyperText Markup Language (HTML v4.01)

Plain text format (.txt - např. u e-mailových zpráv, kdy formátování není důležité)

Portable Document Format/A-1 (ISO 19005-1:2005)
Portable Document Format (PDF Reference v1.5 a vyšší)