43 miliard zisku státního podniku je dobře, nebo špatně?

Autor: BazMyslik <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Press, Zdroj: PUP BIS ČTK, Vydáno dne: 25. 02. 2008

Takto píší média v ČR: "Energetická skupina ČEZ loni zvýšila čistý zisk o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Předloni vydělala 28,8 miliardy korun. K rekordnímu výsledku pomohla firmě především vyšší výroba, vyšší ceny elektřiny, akvizice v zahraničí a nižší náklady." Že platy 30.094 lidí ČEZu o 49% vyšší nemají a občané ČR též ne, již nepíší ...

20080225-cez

43 miliard zisku státního podniku je dobře, nebo špatně?


V podniku ČEZ, jež byl nedávno v majoritním vlastnictví státu a dnes minoritním, je tento zisk naprosto neadekvátní a z hlediska prakticky monopolního dodavatele a výrobce elektrické energie v ČR přímo amorálním výsměchem veškeré slušnosti. V médiích šířené nesmysly a bludy o ceně a o zdražování elektrické energie u nás,  kdy hlavní a do omrzení prezentované argumenty o nedostatku  a o vztahu k cenám ropy, plynu a dalších produktů v rámci EU a světa, jsou zcela mimo logiku celé věci.

Elektrickou energii ČEZ produkuje v zařízeních, která nepořídil z vlastních zdrojů, ale získal je "darem" při privatizaci původních výrobních prostředků, patřících původně z větší části z doby totality, tedy výrobní prostředky vybudované z peněz "všech občanů" tehdejší ČSFR.

Elektrickou energii ČEZ produkuje dnes za pomoci "vstupních zdrojů" pocházejích prakticky výlučně z domácích zdrojů,  kdy například cena lidské práce zaměstnanců rozhodně nedosahuje ani 1/3 nákladů podobných zdrojů v EU a ve světě, na které se ale s oblibou při zdražování ČEZ odvolává. Něco zde nehraje, ale co? Pravděpodobně naprostá neúcta volených politiků, kteří jsou odpovědni za slušný a morální chod státem vlastněného monopolu ČEZ.

Elektrická energie je nejvhodnější energie, dobře regulovatelná, ekologicky výhodná a především je původem z tuzemska a tedy je i ze strategického hlediska pro ČR výhodná, protože na rozdíl od nafty a zemního plynu nemůže být ČR v područí žádné dodavatelské země. Navíc přes veškeré šířené bludy v médiích, je dlouhodobý přebytek v produkci elektrické energii a tato je dlouhodobě velice výhodným vývozním artiklem.

Kdyby vláda ČR a politici v parlamentu a senátu byli rozumní a mysleli to s občany ČR vážně a dobře (což nehrozí ani omylem), pak by cenu elektrické energie "regulovali" s ohledem na kupní sílu obyvatel ČR tak, aby zisky ČEZu byly přiměřené a ne přehnané a aby odpovídaly reálné kupní síle občanů, která je cca 1/3 kupní síly občanů v sousedních zemích v Německu, Rakousku a pod.

Nižší regulovaná cena elektrické energie by nesporně znamenala pro všechny podnikatele přínos, jež by v konečném důsledku znamenal podporu podnikání, snižování nezaměstnanosti a  pro stát ve finále zcela určitě i vyšší přínos na daních.

Chucpe !!!